razítka servis

Náležitosti razítka, co má obsahovat razítko, jaké údaje

Náležitosti razítka - údaje v razítku


PODNIKATELSKÁ

Razítka podnikatelů a jiných neúředních osob by vzhledem k používání na dokladech měla respektovat zákon o účetnictví, přičemž údaje na razítko jsou dány výpisem. Mezi základní údaje na razítkách patří název podnikatelského subjektu (jméno příjmení - obchodní jméno), adresa sídla (příp. provozovny) a IČO (u plátce i DIČ). Nepovinné, ale užitečné, mohou být kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail, webové stránky), otevírací hodiny apod.

ÚŘEDNÍ

Úřední razítko je legislativně razítko s malým státním znakem předepsané velikosti a tvaru. Má být kulaté o průměru 20 mm, 25 mm nebo 36 mm. Osoby oprávněné užívat státní znak vyjmenovává zákon. Jiné osoby nesmí státní znak používat.

Pro další razítka bývá definováno konkrétní provedení, obsah či jiné náležitosti (advokátní, revizní, lékařské, poštovní atd.)


IČO nebo IČ? Co je správně?

V praxi je možno setkat se jak s razítky, na kterých je uvedeno IČO, tak i s razítky, která uvádějí ve zkrácené formě pouze IČ. Vaše razítko Vám zhotovíme podle Vašeho textu, který uvedete. Pokud varianty zvažujete, naše doporučení je používat "IČO" a vychází z tohoto výkladu: Hlavní autoritou v oblasti statistické evidence ekonomických subjektů je Český statistický úřad, který používá na základě vnitřní normy zkratku IČO. Zákon do roku 2010 oficiální zkratku nestanovoval a proto se prosadila v jiných úřadech také zkratka IČ. Od 1. července 2010 je však oficiální zkratkou dle zákona o základních registrech IČO.


Telefonní čísla - formátování

Běžná telefonní čísla formátujeme standardně podle zavedeného zvyku do trojic číslic oddělených mezerou, pokud neuvedete jinak. Předvolba je uváděna pouze na přání.


Barva otisku razítka

Barva otisku razítka je dána barvícím polštářkem, který je umístěn ve strojku. Tento polštářek bývá u standardních samonamáčecích strojků výměnný. Barvu otisku tedy neurčuje štoček. I když lze v průběhu používání barvu otisku změnit, přesto doporučujeme zamyslet se před pořízením razítka, jaká barva otisku Vám bude sloužit nejlépe. U běžných adresních, firemních a poštovních razítek to bývá nejčastěji černá. Razítka pro označování dokumentů bývají červená, aby text na první pohled vynikl. Účetní razítka mohou mít upřednostnění modré barvy, protože je snadněji k rozpoznání originál od (černobílé) kopie. U razítek tedy uvádíme nejprve obvyklou nejčastěji žádanou barvu a následně i alternativy. Na přání Vám barvu otisku rádi změníme, pokud je pro konkrétní provedení požadovaná barva k dispozici.


razitkaservis samobarvící razítka Colop

Celkový přehled razítek ... >>>

(seznam dle tvaru strojku, velikosti a použití)


www.razitkaservis.cz | RazitkaServis.cz – výroba a prodej razítek, razítka na zakázku, návrhy a grafické zpracování štočků, změny údajů| Kontakty